Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Eugeniusz Daczyński - urodził się w 1924 roku w Oświęcimiu. Kiedy rozpoczynał naukę zawodu kowalskiego w Babicach, wybuchła wojna. Cała jego rodzina została wysiedlona i zmuszona tułaczki po kraju. Dopiero po kilku miesiącach Eugeniusz wraz z młodszą siostrą przedarł się przez zieloną granicę i wrócił do rodzinnego miasta. Zamieszkał u przyjaciół. Chcąc uniknąć wywózki do Niemiec na roboty przymusowe, zgłosił się do pracy w IG Farben przy budowie drogi wiodącej do Zatora, fundamentów siłowni oraz niwelowaniu okolicznych terenów. Tam widział, jak esesmani znęcają się nad więźniami obozu koncentracyjnego a także Jugosłowanami Po opuszczeniu miasta przez okupantów podjął się roli sanitariusza w przyobozowym szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża. Opiekował się więźniami przywiezionymi z Brzezinki.

We wrześniu 1945 r. zatrudnił się na poczcie i tam jako listonosz pracował do emerytury. W wolnych chwilach śpiewał w chórze kościelnym i występował w salezjańskich przedstawieniach teatralnych.

W 1995 r. w Warszawie z okazji pięćdziesięciolecia wyzwolenia obozu otrzymał odznakę honorową PCK. W 2004 r. nagrodzony został Medalem Miasta Oświęcimia za wierną i długoletnią pracę na rzecz mieszkańców, promocję miasta wyrażoną w twórczości literackiej. Honorowy obywatel miasta Oświęcimia.

Wanda Nosal - pełniła rolę łączniczki między więźniami obozu Auschwitz a ludnością cywilną. Pośredniczyła w nielegalnej korespondencji. Organizowała dla więźniów żywność i lekarstwa.

Jan Knapik – w Jawiszowicach odbierał od swojej ciotki pieczywo, które później podrzucał więźniom. Z kolei do Babic zanosił lekarstwa przeznaczone dla więźniów, które ojciec wcześniej przywoził z Krakowa. Po trzykroć był aresztowany o osadzony w KL Auschwitz. Za każdym razem szef policji kryminalnej zwalniał go. Po wojnie zagrał jako statysta w filmie "Ostatni Etap".

Władysław Foltyn - jako robotnik cywilny pracował na terenie obozu. Za pomoc więźniom został aresztowany i osadzony w bloku 11 (zwanym później "Blokiem Śmierci"). Zwolniony z obozu w 1943 roku, został wysłany na roboty w głąb Rzeszy. Tuż po wyzwoleniu sowieccy żołnierze zamknęli go w tej samej celi, w której więziło go obozowe gestapo.

Sobolewicz Tadeusz (nr obozowy 23053) - w 1941 r. został deportowany do KL Auschwitz transportem z dystryktu radomskiego. W rejestrze ujęty został pod konspiracyjnym nazwiskiem Tadeusza Sobolewicza. Z Auschwitz przeniesiony do Buchenwaldu, Lipska, Mülsen, Flossenbürga i Regensburga. Wyzwolony w maju 1945 r. Po wojnie zdobył kwalifikacje zawodowe aktora dramatycznego. Występował na wielu scenach polskich. Jest autorem wspomnień "Wytrzymałem, więc jestem" i "Mieć kogoś". Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Strona główna - O filmie - Obsada - Galeria - Zwiastun
(c) 2010 Listonosz - powered by RAMstudio.pl
PL | EN